OČKOVÁNÍ PACIENTŮ S DIABETEM PROTI COVID-19

Pacienti s diabetem mladší 65 let, bez dalších komplikací a komorbidit, mohou nyní aktuálně (změna od 26.4.2021 dle sdělení Oddělení podpory práv pacientů MZ ČR) využít přístup do centrálního registru pomocí unikátního kódu, který jim přidělí na základě ověření diagnózy, jejich lékař – ambulantní specialista (internista, diabetolog). Platnost tohoto kódu původně končila 30.4.2021 a aktuálně byla prodloužena do 15.5.2021. O aktuální situaci byla informována Česká diabetologická společnost, která bude informovat všechny diabetology a Sdružení ambulantních specialistů, které bude informovat internisty, kteří o pacienty s diabetem pěčují. Informaci o aktualizaci rovněž obdrželi i praktičtí lékaři prostřednictvím Spolku praktických lékařů (SPL).

Dále pak zůstává možnost registrovat se u svého praktického lékaře (pokud očkuje).

Tyto dvě cesty mohou využít všichni pacienti s diabetem, kteří jsou léčeni inzulínem, neinzulínovými antidiabetiky, nebo tabletami.

Před kontaktováním lékaře za účelem očkování si prosím ujasněte několik věcí.

Chci se nechat očkovat v očkovacím místě přes CRS (centrální rezervační systém), které si v systému vyberu a k očkování se po přidělení termínu dostavím.

  1. Kontaktuji (telefonicky, nebo lépe e-mailem) svého ambulantního specialistu (diabetolog, internista) s požadavkem na přidělení kódu Buďme trpěliví a  vzájemně ohleduplní. Nelze každý požadavek uspokojit obratem. Každá odborná ambulance může mít v registru až 1 500 pacientů, kterých se v této vlně registrace očkování týká. Někteří pacienti nemají k dispozici zprávu, kterou k očkování musí předložit, a tu jim musí lékař také připravit k převzetí. Tím může časová náročnost ještě vzrůst. Každá ambulance, podle svých možností a podmínek, bude tuto situaci řešit jinak.
  2. Doporučení: oslovím svého lékaře co nejdříve, protože unikátní kód musí být použit při registraci do CRS nejpozději do 15.5.2021 (pokud nebude stanoveno jinak a časový interval se vzhledem k náročnosti neprodlouží).

Chci se nechat očkovat u svého praktického lékaře

  1. Kontaktuji svého praktického lékaře s dotazem, zda očkuje a vytváří registr zájemců o očkování. Pokud NE, kontaktuji ambulantního specialistu (diabetolog, internista). Pokud ANO, požádám o registraci u něj a zeptám se na způsob vyrozumění o dostavení se k očkování.

Užitečné informace a odpovědi na Vaše další otázky můžete najít na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, které jsou zřízeny speciálně pro informovanost o pandemii COVID-19 a očkování.

Portál MZ ČR                                             https://koronavirus.mzcr.cz/

Portál Úřadu vlády ČR                             https://covid.gov.cz/

 

Pokud se setkáte se situací, že někde není uvedený postup dodržen, informujte nás obratem na e-mail: info@diaktiv.cz.

Můžete se také obrátit přímo na MZ ČR oddělení podpory práv pacientů prostřednictvím e-mailu: propacienty@mzcr.cz